Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

109 urodziny Pani Katarzyny Moroń najstarszej mieszkanki Podkarpacia


Pani Katarzyna urodziła się 12 lutego 1909 roku. Obecnie jest najstarszą mieszkanką żyjącą w województwie podkarpackim i ósmą w Polsce. Najstarsza Polka Tekla Juniewicz ma 111 lat.

Pani Katarzyna Moroń mieszkała w Iwli, gdzie ciężko pracowała w gospodarstwie rolnym.  Podczas  walk prowadzonych w czasie operacji karpacko-dukielskiej dom pani Katarzyny został zmieciony z powierzchni ziemi. Po wojnie zamieszkała w Chyrowej. Za mąż wyszła po czterdziestce, za 20 lat starszego wdowca. Urodziła córkę Janinę, która obecnie się nią opiekuje, a mieszka u wnuczki Renaty Książkiewicz w Zboiskach. Mąż pani Katarzyny zmarł w 1963 roku, kiedy córka miała 11 lat. Od tej pory wspólnie ciężko pracowały, aby się utrzymać. Ciężka praca na roli przyczyniła się do problemów z kręgosłupem.  Pani Katarzyna ma dwie wnuczki Renatę i Agatę i trójkę prawnucząt: Paulinę, Michała i Arkadiusza. Wszyscy są do babci mocno przywiązani. Córka Janina powiedziała: mama ma apetyt,  nie zażywa żadnych lekarstw, oprócz witamin, nie choruje, tylko „czasem jej się w głowie mąci”, często nie śpi w nocy, ale później odsypia to w ciągu dnia.

W gminie Dukla liczącej na 31.12.2017 roku 14 632 mieszkańców 121 osób tj. 0,8% wszystkich mieszkańców gminy  jest w wieku od 90-109 lat, w tym jest trzy kobiety powyżej 100 lat, najstarsza Pani Katarzyna Moroń i dwie 102 latki: Pani Helena Mikosz i Pani Maria Kolanko, obie z Równego. Najstarszy mężczyzna Pan Michał Marszał mieszka w Równem, w tym roku ukończy 97 lat.

12-tego lutego burmistrz Dukli Andrzej Bytnar,  przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic oraz sołtys sołectwa Zboiska Mariusz Lajdanowicz złożyli najserdeczniejsze życzenia Jubilatce. Jubilatkę odwiedziła także pani Renata Machnik dziennikarka z Radia Rzeszów.

Krystyna Boczar-Różewicz

2018-02-13

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.