Narodowy Spis Powszechny
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. przeprowadzony zostanie na terytorium Polski Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Osoby przekazujące dane w ramach spisu muszą udzielać ścisłych i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Wszystkie zbierane i gromadzone w spisie informacje będą poufne. Podlegać będą szczególnej ochronie tajemnicą statystyczną.
Do przeprowadzenia wywiadów spisowych w terenie upoważnia rachmistrza identyfikator zawierający jego zdjęcie, imię i nazwisko, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator. Wywiady w terenie rachmistrzowie będą przeprowadzać od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011r.
W trakcie spisu rachmistrzowie udadzą się do osób, które nie skorzystały z możliwości przekazania danych w drodze samospisu internetowego. Formularze elektroniczne przeznaczone do samospisu internetowego zostaną udostępnione na stronach www.stat.gov.pl i www.spis.gov.pl. Samospis internetowy trwa do 16 czerwca 2011r.
Przepisy zawarte w ustawie przewidują, że spis przeprowadzony będzie na terytorium Polski w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r., według stanu na dzień 31 marca 2011 r., godz. 24.
Spis obejmie osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz osoby niemające miejsca zamieszkania, a także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Przekazywanie danych
Osoby przekazujące dane w ramach spisu muszą udzielać ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Jednak wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane od osób fizycznych dane dotyczące: pozostawania w związku nieformalnym, wyznania - przynależności wyznaniowej, a także liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów prokreacyjnych.
Natomiast pozyskane z systemów informacyjnych administracji publicznej dane dotyczące niepełnosprawności mogą być uzupełniane na zasadzie dobrowolności w trakcie przeprowadzania badania reprezentacyjnego z udziałem osoby objętej spisem.
W ramach prac spisowych prezes Głównego Urzędu Statystycznego tworzy i prowadzi bazę danych spisu. Do bazy włącza się dane przekazane m.in. przez podmioty prowadzące systemy informacyjne administracji publicznej, przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych oraz osoby objęte spisem: za pośrednictwem internetu, drogą wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez ankietera statystycznego i drogą wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego.
Więcej można przeczytać na stronie GUS
Opracował JK na podstawie informacji z GUS