Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

6 Drużyna Harcerska Iskra im. Władysława Barana „Bekasa”


 Minął rok od rozpoczęcia przez 6 Drużynę Harcerską ISKRA z Dukli kampanii „Bohater”. Drużyna na swojego bohatera, wybrała żołnierza Armii Krajowej por. Władysława Baran "BEKASA", związanego z dukielskim terenem, który był m.in. dowódcą oddziału partyzanckiego oraz kompanii ZN-24.  Uroczystość nadania imienia miała miejsce 18 listopada 2017 r. w sali widowiskowo-teatralnej w Dukli. Por. Władysława Baran "BEKAS" urodził się 26 czerwca 1913 r. w Teodorówce. Miał troje rodzeństwa: siostrę Aleksandrę i dwóch braci: Jana i Stanisława. Jego rodzice to Paweł i Katarzyna z domu Krężel. Biografia por. Władysława Barana jest barwna i nie do końca odkryta. Był dowódcą mądrym, lojalnym, dbającym o swoich żołnierzy i oddział, którym dowodził. Szanowany i ceniony, jego podwładni liczyli się z jego zdaniem i ufali mu. Wielki patriota, całym sercem oddany ojczyźnie. Walczył o wolną Polskę, do końca wierzył w pomoc sojuszników. Bekas w 1949 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa za swoją akowską działalność oraz za przynależność do WiN-u. Ślad po nim ginie w areszcie śledczym w Rzeszowie. Z dokumentów do jakich dotarliśmy wynika, iż nie przeżył śledztwa, które trwało ponad 3 tygodnie. Nigdy nie odkryto miejsca jego pochówku.

Nadając naszej drużynie jego imię, chcemy oddać mu cześć i przypomnieć o jego życiu, działalności akowskiej i zagadkowej śmierci mieszkańcom naszego rejonu, gdzie się urodził, żył i o wolność którego walczył. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Ich mogiły są po całym świecie. Są one znakiem miłości do Ojczyzny. Chcąc uczcić pamięć bohaterów z dumą będziemy nosić imię naszego porucznika!

Za wkład w poznanie jego biografii składamy serdecznie podziękowania Panu Stanisławowi Fornal, nauczycielowi historii ze szkoły podstawowej w Dukli. Korzystając z okazji chcemy serdecznie podziękować za wsparcie i przychylność naszej drużynie wszystkim sympatykom i przyjaciołom. Przede wszystkim rodzicom harcerzy i harcerek, którzy pomagają w codziennym życiu naszej drużyny oraz przyjaciołom z Koła Przyjaciół Harcerstwa, które działa przy naszej drużynie! Dziękujemy również Panu burmistrzowi Dukli Andrzejowi Bytnarowi, dyrektorce Ośrodka Kultury w Dukli Pani Małgorzacie Walaszczyk-Faryj, dyrektorowi MOSIR w Dukli Panu Michałowi Szopie, dyrektorowi ZS2 Panu Janowi Drajewiczowi oraz dyrektorom Szkoły Podstawowej: Jerzemu Pęcakowi, Arkadiuszowi Twardzikowi oraz Stanisławowi Fornalowi.

Zachęcamy dzieci do wstąpienia do naszej drużyny (nabór ciągły), zbiórki odbywają się co 2 tygodnie w Zespole Szkół nr 2 w Dukli. Działalność ISKIER można śledzić m.in. na stronie http://6dh-iskra-dukla.pl/  oraz na portalu facebook: https://www.facebook.com/6.DH.ISKRA/

Więcej zdjęć w galerii...

 Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Justyna Zimny-Frużyńska
Drużynowa 6 DH ISKRA
por. Władysława Barana „BEKASA”

2017-11-22

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.