Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Via Carpatia


Podpisana umowa na koncepcję programową dla kolejnego odcinka

Przybliża się realizacja kolejnych fragmentów międzynarodowego szlaku Via Carpatia – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Chodzi o odcinki w woj. podkarpackim

W poniedziałek podpisana została umowa na wykonanie koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do węzła Domaradz (dł. ok. 23, 5 km). Wybrano także najkorzystniejsze oferty na wykonanie koncepcji programowej dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S19 od węzła Domaradz do węzła Miejsce Piastowe i od węzła Miejsce Piastowe do węzła Dukla. Jeśli w ciągu 10 dni nie wpłyną odwołania, to po wniesieniu finansowego zabezpieczenia możliwe będzie podpisanie z wyłonionymi wykonawcami umów.

Droga ekspresowa S19, umownie zwana szlakiem Via Carpatia, to przebiegający przez Polskę korytarz transportowy łączący kraje bałtyckie z krajami południowej Europy. Jest to więc połączenie północy i południa Europy, integrujące systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Na terenie Polski to ponad 700 km drogi, przebiegającej przez wschodnią części naszego kraju, która zgodnie z planem ma zostać ukończona w 2024 r.

„S19 ma zapewnione finansowanie, a coraz więcej odcinków jest kierowanych do realizacji” – zaznaczył w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zdaniem marszałka woj. lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, korytarz transportowy Via Carpatia jest najważniejszą inwestycją infrastrukturalną dla całego makroregionu Polski Wschodniej. „Droga w układzie woj. lubelskiego krzyżuje się w ujęciu równoleżnikowym z pięcioma drogami krajowymi. Każde takie przecięcie (…) to jest bardzo duży ośrodek wzrostu pobudzający do inwestowania” – ocenił marszałek.

Jak podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, droga ekspresowa S19 jest też szansą dla Karpat. „Jeżeli ta droga będzie przebiegała przez Karpaty, to nie będą one barierą, tylko elementem, który łączy nasze kraje” – podkreślił marszałek.

Ortyl wspiera w Brukseli ideę utworzenia strategii dla tego obszaru - w tym celu założył Zespół Karpacki przy Komitecie Regionów UE, unijnym organie doradczym.

Prace nad propozycją Założeń Makroregionalnej Strategii UE dla obszaru Karpat prowadzi Ministerstwo Rozwoju.

kic/

Źródło: internet

2018-02-06

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.