Śpiewali koledy i pastorasłki

14 stycznia w sali kina "Promień" w Dukli odbył się III Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Ze względu na dużą ilość uczestników (102 ) zgłoszonych do konkursu - podzielony został na dwie części.

Kolęda była początkowo radosną pieśnią noworoczną, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Natomiast pastorałka to odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego.W odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

Wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiaja się nastepująco:

KATEGORIA (Przedszkolaki): Julia Giłąbek i Julia Tyburcy - 1. miejsce, Kinga Pilip- 2. miejsce, Szymon Niezgoda - 3. miejsce.

Wyróżnienie; Wiktoria Siuta, Martyna Belczyk, Aleksandra Belczyk, Gracjan Wszołek, Patrycja Urban, Julia Helon, Kinga Długosz, Weronika Jakieła, Norbert Moszczyński, Magdalena Gosztyła

KATEGORIA (klasy I - III): Karol Wajs, Jakub Głód - 1. miejsce, Julia Woźniak, Patryk Zima - 2. miejsce, Aleksandra Krowicka, Marcin Witowski, Nina Kogut - 3. miejsce.

Wyróżnienie: Jakub Wajs, Emanuela Rędowicz, Natalia Toropiła, Filip Dereniowski. Natalia Kafel, Marcin Kopczyk, Wiktoria Chajec, Karolina Borek, Laura Woźniak

W kategoriach przedszkolaki i klasy od I do III było 78 prezentacji.

KATEGORIA (klasy IV - VI):

Wyróżnienie: Patrycja Majer, Małgorzata Stojak, Sylwia Landa

KATEGORIA (gimnazjum): Natalia Fydryk - 1. miejsce, Anna Kogut - 2. miejsce, Elizabet Nasri - 3. miejsce.

Wyróżnienie: Gabriela Matyka, Klaudia Wiśniewska, Klaudia Dereniowska.

KATEGORIA (dorośli): Anna Witek - 1. miejsce, Mohamed Khan - 2. miejsce, Ewelina Dubiel - 3. miejsce.

Wyróżnienie; Justuna Stanosz, Aleksandra Józefczyk, Halina Goresz, Anna Magdziak, Teresa Szczurek, Monika Jakieła.

Norbert Uliasz

2010-02-02