Dzień Pamięci o ofiarach Holocaustu

XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W roku 2020 obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczeły się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. W Dukli obchodzono je 27 stycznia, co zbiegło się z międzynarodowymi obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu w Auschwitz. Wzięli w nich udział mieszkańcy gminy, w tym uczniowie dukielskiego liceum, a także przedstawiciele 6DH Iskra im. Władysława Barana "Bekasa" w Dukli wraz z opiekunką Justyną Zimny-Frużyńską, radną RM w Dukli. O godzinie 10.00 uczestnicy uroczystości zebrali się przy obelisku upamiętniającym Żydów z Dukli i okolic, którzy zginęli z rąk niemieckich nazistów podczas II wojny światowej. Uroczystość rozpoczął  i przywitał przybyłych gości Jacek Koszczan prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla, który powiedział: Oby ani my , ani nasze dzieci nie doczekały takiego czasu, aby musiał strzelać człowiek do człowieka. Wojny nie są dobre, trzeba je wykreślić ze słownika, ale czy to jest możliwe?. Musimy zrobić wszystko aby wojen nie było, żeby nie było czegoś co było w czasie II wojny światowej, gdzie ludzie ludziom zgotowali ten los. Ks. Roman Jagiełło odmówił modlitwę za pomordowanych w języku polskim, w języku hebrajskim modlił się Piotr Prokopowicz. Zgromadzeni na uroczystość złożyli wieńce, zapalili znicze i położyli kamyczek pamięci na pomniku. W uroczystościach wzięli udział zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg i radny Rady Miejskiej w Dukli Bogdan Maciejewski.

2020-01-28