„Bezpiecznie nad wodą”

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Dzieci i młodzież opuściły już szkolne ławki, a rodzice i pozostali planują urlopy. W wakacje wyruszamy nad rzeki, jeziora i morza, a tam czekają nas dobra zabawa i relaks, ale także niebezpieczeństwa. To czas, kiedy dochodzi do większej liczy utonięć. Należy pamiętać, że woda, nawet ta z pozoru spokojna, jest groźnym żywiołem.

Na terenie Gminy Dukla nie ma kąpielisk, które formalnie są dopuszczone do użytku. Istnieje wiele miejsc wzdłuż rzeki Jasiołki, gdzie woda jest głębsza, tzw. „dołki” i to właśnie tam można spotkać wiele osób, które chcą wypocząć i ochłodzić się w upalne dni. Jednak są to miejsca, które nie są legalnie dopuszczone do kąpieli dlatego jeżeli już wchodzimy do wody to na własna odpowiedzialność.  Kąpielisko, o którym mowa w art. 16 pkt 22 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne wg definicji to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: pływalnia, basen pływacki lub uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych.

Definicja kąpieliska, to jedno, bo wszystko zależy od Nas samych. Osoby przebywające na obszarach wodnych wg ustawy z dnia 18 sierpnia 2018 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – Dz. U. 2011 nr 208 poz. 1240 zobowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. Dlatego planując wypoczynek nad wodą, pamiętajmy o poniższych wskazówkach, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny:

1. Pływaj w miejscach strzeżonych – najlepiej tam, gdzie jest ratownik WOPR.

Przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska. Stosuj się do znaków i tablic.

1. Zachowaj trzeźwość.

Nie pływaj pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

1. Dostosuj się do warunków atmosferycznych.

Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14°C. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i gdy wieje porywisty wiatr.

1. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych.

Absolutnie nie skacz „na główkę” – może to skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią.

1. Pływaj w towarzystwie.

Samotne pływackie wyprawy mogą mieć tragiczny finał.

1. Unikaj wstrząsu termicznego.

Nie zanurzaj się zbyt gwałtownie. Organizm jest narażony wtedy na wstrząs termiczny. Przed wejściem do wody ‘ochlap’ klatkę piersiową, szyje i nogi.

1. Pilnuj dzieci.

Nawet kilkanaście sekund nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nigdy nie spuszczaj ich z oczu.

1. Mierz siły na zamiary.

Nie wypływaj za daleko od brzegu, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

1. Nie przesadzaj.

Nie przebywaj w wodzie zbyt długo. Zbyt długie kąpiele mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

1. Ostrożnie z opalaniem.

Nawet jeśli uwielbiasz słońce i opaleniznę, przebywając na plaży smaruj skórę kremami z dużym filtrem przeciwsłonecznym. Chroń głowę!

1. Zabawa ma granice.

Nie baw się w „przytapianie” innych osób czy spychanie ich do wody z pomostów, wysokich brzegów czy materacy.

1. Pomagaj innym.

Zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, zrób to, ale w granicach swoich możliwości.

2018-06-29